חג חודש

אלומה - ידיעון בית חינוך אלומות

יוני 2017

הורים, מורים וחברים יקרים,
לקראת סיום שנה"ל תשע"ז, אנו מגישים לכם את גיליון יוני של "אלומה".
באהבה, צוות בית חינוך אלומות 

כיתה א'

כיתה א' יצאה לטיול שנתי בפארק בריטניה בעקבות ארץ הבורות והבארות. נשמנו אלון חרוב ואלה וחזרנו מלאי חיוכים.
 

בל"ג בעומר הכנו קשתות יפיפיות.


משם, אל שבועות קפצנו. יוגורט טעים הכנו וסלט פירות קצצנו. 


בכיתה אנו בתקופת האותיות האחרונה שבה הזמנו את 5 מלאכי התנועות ובמקביל משננים היטב את כל האותיות. ריח סיום השנה באפנו, מהול בגעגוע וגאווה על עמלנו.

כיתה ב'

כיתה ב מסיימת את השנה עם תקופת חשבון, לאחר שאנחנו מתאמנים בכתיבה לאורך השנה (ואפילו כבר יודעים לכתוב בכתב ) ומתחילים לקרוא בהצלחה רבה.
בתקופת החשבון האחרונה אנו ממשיכים להתאמן על טורי המספרים ולמדנו על המבנה העשרוני. שמענו על משפחת גמדים שידעה היכן נמצאים האוצרות הכי נפלאים והייתה מוצאת אותם ואוספת אותם בגזע עץ גדול וחלול. אך היו כל כך הרבה אוצרות שהיה ממש קשה לסדר אותם. יום אחד הגיעה בקשה ממלך אחד ל 2364 אוצרות. הגמדים כל כך הסתבכו במנייה שילדי הכיתה מיד העלו המון רעיונות נפלאים לעזרה. למשל: לחלק ל 10 , 10 וכך דברנו וניסינו את הפתרונות השונים. עד שהגענו למצב שבו האוצרות היו מחולקים לשקים - עשרות, 10 שקים בתוך מיכל - מאות. וכל 10 מיכלים לארגזים - אלפים. והנה הכל מסודר וכולם מרוצים.
ואיך לומדים את משפחת 7? עם דקלום חמוד ומצחיק שאותו הילדים מאוד אוהבים.
7 פותחים את הצבע
14 מערבבים יפה
21 צובעים לבד
28 תולים את התמונה
35 מסתכלים במה שיש
42 שומו שמיים
49 זהו פשע
56 אתה טיפש
63 יש לי כאב ראש
70 70 עכשיו זה נעים
77 סוגרים את הצבע
84 תודה רבה.

קיץ נעים, איריס פרסלר

לאלבום התמונות של כיתה ב' »

כיתה ג'

מיד אחרי פורים התחלנו את תקופת החשבון השניה - מידות ומשקלות
התקופה התחילה בסוג של מסע: מסע מהמידות העתיקות למידות השימושיות בימינו. המידות העתיקות - הגיעו מהאדם, מתייחסות אל האדם - אל גופו (טפח, זרת, אמה, רגל וכו').
המידות עברו תהליך אל מידה מוסכמת והיא מידת המלך - "אמת המלך" שגם היא הייתה בעייתית, מכיוון שהמלכים התחלפו ומידותיהם הלכו איתם. הצורך במידה אחידה שתהיה מוסכמת על כולם הביא למידות המוסכמות הבינלאומיות למידות שאנחנו משתמשים בהן היום - המידות העשרוניות - מידות יותר אינטלקטואליות ומופשטות. כך התייחסנו גם למידות המשקל, הנפח והזמן.


לאחר חופשת פסח התחלנו את תקופת בתים ומחסות (בניה).
למדנו על בתים שונים ברחבי העולם - כיצד בני אדם בונים את ביתם.
שלל בתים ממגוון חומרים עשויים - בהם משתמש האדם באזורי העולם השונים:
בתי עץ, בתי בוץ, קש ולבנים - בתי קבע ובתי שבטים נודדים, מערות, אוהלים, בתי קרח קפואים ואפילו בתי כלונסאות על גדות אגמים.
כל אלה הם בתים שנותנים הרגשת ביטחון, חום והגנה מדברים שונים.
בנינו מטבח מלבני בוץ לתפארת - עליו עמלנו במלוא החן המרץ.מהבניה אל תקופת תורה - סיפורי יוסף ואחיו עד לנדודי בני ישראל במדבר. 
אנו מסיימים את השנה בתקופת חשבון אחרונה.

כיתה ד'

בחודשים האחרונים כיתה ד' עברה מסע של למידה. זה התחיל בתקופת חשבון בה למדנו להכיר את עולם המספרים הקטנים מהשלם- 'שברים'. חתכנו מעגלים רבים וחילקנו אותם בגדלים שונים, השווינו ביניהם, חקרנו אותם ולאט לאט הפנמנו עולם מושגים שלם שלא היה מוכר כלל עד כה.
את המסע המשכנו בתקופת תורה עם כניסת בני ישראל אל הארץ המובטחת. למדנו על יהושוע המנהיג ועל תחבולותיו במלחמות הכיבוש השונות, ועל הניסים של אלוקים ועזרתו לבני ישראל עד שיהושוע חילק את הארץ לשבטים השונים. הילדים נהנו לצייר ולכתוב אודות הסיפורים וידעו גם לשאול שאלות שפתחו בדיונים מוסריים ברקע הסיפורים.
בהמשך לכניסת יהושוע אל הארץ המובטחת הגענו לתקופת 'מולדת'- מי אני? איפה נולדתי? איפה אני גר? כיצד נראה הרחוב שלי? מה מאפיין את האזור הגיאוגרפי בו אנחנו גרים? ציירנו מפות מגוונות של בית הספר והרחוב שלנו. כתבנו סיפורים אודות הבתים שלנו. למדנו להסתכל על הסביבה שלנו לא רק מנקודת מבט אישית סובייקטיבית אלא גם הסתכלות אובייקטיבית דרך הכרה של שושנת הרוחות והתמצאות במרחב.
מיד אחרי חופשת הפסח יצאנו לטיול שנתי באיזור הרי ירושלים ויער בר גיורא. הלכנו בחום בעונה בה היו הרבה פשפשים אבל גם זכינו להנות ממי מעיינות ירושלים הצלולים.

כיתה ה'

תלמיד כיתה ה' היו מאוד עסוקים מאז הגיליון האחרון. ממש לפני הפסח השתתפנו באולימפיאדה שמהווה נקודת שיא בכיתה ה'. שם נפגשנו עם עוד 7 בתי ספר מרחבי הארץ והילדים חוו שלושה ימים מהנים ומעשירים בהם התנסו בחמשת ענפי הספורט האולימפיים, במשחקים, ציורים וכמובן טבילה במים המרעננים של גן השלושה. לפני האולימפיאדה למדנו בכיתה על המיתולוגיה היוונית וההיסטוריה של יוון, הכרנו ערים כדוגמת ספרטה ואתונה, שמענו על התרבות היוונית ועוד. בערבו של היום הראשון, התכנסו לחג חודש בו נוכחו הילדים לראות כי יש עוד ילדים, ממש כמותם, ששרים, מנגנים בחלילית, מדקלמים ועוד. בערבו של היום השני, התכנסנו שוב, לבשנו טוניקות יווניות ולאחר מסע לילי לאור לפידים הגענו אל מקום ההתכנסות ושם נשבענו:
"...נשבענו לאמת
נשבענו לאחווה
נשבענו להגינות
נשבענו לשלום..."
אחרי שנשבענו כמו היוונים הקדומים לשים בצד את המחלוקות ולהתחרות בהגינות ובאחווה יכולנו להציג, ביום השלישי, בפני ההורים את מקצועות האולימפיאדה.


בתקופת מולדת למדנו על סוגי המפות השונים וכיצד לקרוא מפה. ציירנו המון מפות ולמדנו על חבלי הארץ השונים וכל אחד הכין דגם תלת ממדי של ארץ ישראל. תוך כדי, יצאנו לטיול מהנה בן שלושה ימים בעמק יזרעאל בו צעדנו מקיבוץ יזרעאל אל עין שוקק דרך מעין חרוד והגלבוע. טיול עם המון שכשוכים במעיינות כיאה למזג האוויר החם שפקד אותנו. את הטיול סיימנו בביקור מרתק בגן הלאומי בית שאן, שם, מעל גבי במת האמפיתאטרון המפואר, שרנו.


בימים אלה, תוך כדי לימוד תכונות הזוויות המשולשים והמרובעים השונים, ילדי הכיתה נהנים מעשרה שיעורי שחייה בברכת בני עטרות.


כיתה ו'

ילדי כיתה ו' הנפלאים העלו את הצגת "הקוסם מארץ עוץ".
תהליך שהחל לפני כשלושה חודשים הגיע לשיאו בהצגות שהתקיימו בחצר ביה"ס.
הילדים הופיעו במשחק, נגינה, שירה ותנועה.
היה מרגש לראות את ההליכה של הילדים על "שביל האבנים הצהובות" - שביל ההתמודדות עם האתגר שמביאה בכנפיה עבודה על הצגה, הן בפן האישי והן בפן הקבוצתי, ואת התמיכה ההדדית שלהם זה בזו, לפני ומאחורי הקלעים.
את כל תהליכי ההצגה עטפו הורי הכיתה בחום, ברגישות, בפינוקים ובאהבה גדולה לכולנו.
ההצגה הייתה מדהימה !!! ומי שלא ראה, הפסיד… כי מי יודע, אם לקוסם התשובה? במסע המופלא, אמת מתגלה, על- אומץ, חכמה, אהבה ♥ 

הקוסם מארץ עוץ

כיתה ז'

"לכל סיגריה יש שני צדדים. בצד אחד יש אש, בצד השני – טיפש, ובאמצע עשב יבש" חיים נחמן ביאליק

בתקופת "אדם עולם" אנו חוקרים ומעמיקים בקשרים שבין האדם לעולם - דרך הכרת החושים, מערכת הנשימה (והלב) והתזונה.
השבוע בסיום לימוד מערכת הנשימה, ערכנו ניסוי שהבהיר לנו את סכנות והנזק מהעישון.
לפיית שואב אבק הצמדנו נייר סופג לח (לחיקוי הריאות הריריות שלנו), הבערנו מעליה סיגריה, והפעלנו את השואב. הסיגריה התפוגגה לה במהירות... וכאשר הגענו למחצית - הפסקנו את השואב והתבוננו בתוצר:

תלמידי כיתה ז הביאו מפרות עבודתם לאורך השנה בערב תקופתי באווירת הרנסנס.
הערב כלל תערוכת עבודות מלאכה ועבודה בעץ, מחברות תקופה, ציורים שנעשו לאורך השנה, וכן תערוכת רפרודוקציות של ציורים מפורסמים מתקופת הרנסנס.מלאכה

לקראת סוף השנה המורות למלאכה עובדות הכי קשה. הן מדרבנות את כל הילדים ב"מאסף" להתקדם ולסיים את העבודות שלהם. לרוב זה עוזר, וילדים שזחלו וחלמו עד עכשיו, פתאום מתעוררים ורודפים אחרינו ברחבי בית הספר להראות את העבודות שסיימו.

בחרנו לשתף הפעם בשתי עבודות יצירתיות ויפות, של שתי ילדות מכתה ג.
טליה סרגה דובי מצמר שיש לה בבית באופן עצמאי והוסיפה לו לב: 


אליה סרגה כובע צמר עם פונפונים ל...חתול שלה:
Comments