מעגל אור

אלומה - ידיעון בית חינוך אלומות

דצמבר 2019

"צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. 
וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים,  ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו." 
הרב קוק
כמדי שנה בהתקרב חג האורים, אנו מקיימים בביה"ס מעגלי אור. במהלך הימים האחרונים, כל ילד וילדה צעדו פנימה, אל תוך לב הספירלה ובידם נר. בהגיעם אל מרכז הספירלה, הדליקו כל אחת ואחד מן הילדים את הנר שלהם מאורו של הנר המרכזי. בכיתות הגבוהות חלק מהילדים בחרו לדקלם את הדקלום האישי שלהם לאורו של הנר שהדליקו, חלקם בחרו למלא את המרחב בברכה אישית מחזקת, מי בלב ומי בקול. והברכות השונות הדהדו באוויר והרחיבו את הלבבות. בכיתות הצעירות ליווה את "המסע" הפנימי הסמלי הזה, סיפור של אור, של חסד ונתינה והילדים יצאו כל אחד ואחת ל"מסע" אישי קטנטן בחיפוש אחר האור. בצאתם מהספירלה בחרו כל ילדה וילד היכן למקם את הנר המאיר שלהם. נר אחר נר הלך והתווסף עד שהספירלה הוארה באור יקרות גדול והאירה את הלבבות.

בלב לבו של החורף, כשהימים מתקצרים והלילות מתארכים והחשכה הולכת וגוברת, 
כל אחת ואחד מאיתנו נדרש לחפש בכל פעם מחדש את הנר הפנימי שלו. ויחד נר לנר להאיר את העולם כולו. 

 אנו מאחלים לכולכם, חגי אור שמחים!

אירועים קרובים
 • יום הורים עם מורי מקצוע (לכיתות ד'-ח') - יום חמישי 2 בינואר | לתיאום מפגש
 • קונצרט החורף - יום ראשון 5 בינואר 17:30 אולם התרבות בשוהם | להזמנת מקום
 • הצגת כיתה ח' - פיטר פן - 4-5 במרץ 2020. SAVE THE DATE
מקווים להתראות עמכם באירועים הבאים עלינו לטובה.

כיתה א'

אפקח את שתי עיני
אל העולם הטוב
כיפת שמיים מעלי
תשקני אור לרוב.
לקראת יומי אשמח
ללמוד וגם ליצור,
מודה אני לך אלי 
על אומץ ועל דרור.
גופי אל העולם
פתוח לרווחה, 
נפשי לב אדם
לעד תישא ברכה.
אשלח אל העולם
שמחה ואהבה
ממנו אקבל
הכל בחזרה.

https://shellyphotography.pic-time.com/-newproject1/gallery
כיתה א' סיימה זה עתה את מחזור שלושת התקופות הראשונות. כל מפגש עם תקופה חדשה, כמוהו כתגלית ופלא, של סודות המתגלים אט אט בעולם הסובב אותנו. מחזור התקופות יחזור השנה עוד פעמיים, כשבכל פעם נעמיק יותר. 
פתחנו את השנה בהתרגשות, בטכס המעבר דרך שער הפרחים, ממנו יצאנו לדרך חדשה ככיתה (ושמה כיתת דרור). לצפייה בתמונות מטכס פתיחת השנה
אחד מהשינויים שנעשו בבית חינוך אלומות השנה היה לעבור בכיתות א' ו-ב' לשיטת הספסלים והכריות. במקום השולחנות והכסאות. זהו רעיון שתופס תאוצה יותר ויותר בבתי ספר ולדורף גם בארץ. הישיבה על הכריות או הספסלים הנמוכים המשמשים גם כשולחנות, נותנת חוויה של גמישות וניידות. אפשר לשנות את הכיתה בזריזות ובקלות ממעגל לשורות, לבנות מסלולי הליכה, בתי משחק כמו בגן וגם לכתוב ולצייר בנוחות.
לטעמי, זוהי חוויה טובה ונכונה עבור הילדים, המקלה על הסתגלות המעבר למסגרת של כיתה, ומאפשרת מרחב משתנה, נעים ולימודי. הנושא ימשיך להלמד במשך השנה על ידי הצוות, בינתיים התחושות חיוביות.
את הלימוד בכיתה א' פתחנו בתקופת רישום התנועה (או הצורה) הראשונה. 
מתוך חווית הישר והעגול אשר יוצרים את כל התנועות והצורות שבעולם, העלנו בשיעורים דרך סיפור, תמונות של תנועות ישרות ועגולות אותן נענו במרחב בדרכים מגוונות והפכנו אותן לצורות המצויירות במחברת.
דוגמה אחת מיני רבות - שרביט המלך היורדת מלמעלה למטה יוצרת את הקו האנכי. כפות ידיים האוספות בתנועתן מי מעיין לשתיה יוצרות מין צורה מעוגלת שכזאת 〰️ .
מכאן הבטנו סביבנו בפליאה - מה בעולם ישר ומה עגול, כתנועה וכצורה, ואיך השילוב בין שניהם יוצר אינסוף צורות אפשריות.
בתקופות רישום הצורה הבאות, נעמיק בהדרגה אל צורות מורכבות יותר. זהו בסיס אשר יאפשר במשך השנים לפתח את הרישום לצורות סימטריות, רישום בתנועה זורמת ואסתטית ועד לצורות גיאומטריות מורכבות.
בתקופת האותיות הראשונה התחלנו להכיר את האותיות והקשרם לצליל. דרך סיפור בהמשכים, פגשנו בכל פעם אות חדשה המופיעה בדמות אדם, חיה או עצם, אשר שמם מתחיל באותה האות ובתוך צורתם מתגלה לנו צורת האות. 
פירקנו מילים להברות, חיברנו הברות למילים, שיחקנו המון משחקי מילים וחזרנו בכיתה ובשיעורי האוריתמיה על חמשת הצלילים שניתן בעזרתם להגות כל אות - A, E, I, O, U. בהמשך הדרך יהפכו חמשת הצלילים לסימני הניקוד. בסדר האותיות הגענו עד האות י', והתחלנו חיבורים ראשונים של אותיות למילים.
בתקופת החשבון הראשונה פגשנו לראשונה את קסם המספרים הנובעים כולם מתוך האחד הגדול, ומסתדרים בעולם באורח פלאי.
פתחנו בשאלה - מהו האחד בעולם? ומתוך כך המשכנו אל השניים, השלושה וכן הלאה. 
הכרנו וציירנו את הספרות 1 עד 10 מהן ניתן להרכיב את כל המספרים שבעולם, פגשנו את ארבעת גמדי החשבון היודעים לחבר, לחסר, להכפיל ולחלק וספרנו הלוך ושוב בלי סוף כל דבר אפשרי - אצבעות, אוצרות, אבנים, צעדים, צלילים, ילדים ואפילו גרגרי חומוס. התחלנו לספור בקצב את משפחות המספרים שיהפכו בעתיד ללוח הכפל, ספרנו באחדות, עשרות מאות וקצת באלפים.
בשיעורי האוריתמיה בכיתה א' עובדים בעיקר על תנועה קבוצתית במרחב ויצירת מרכז כיתתי משותף. התנועה מלווה בסיפורים, דיקלומים, שירים ומשחקים. 
לקראת חנוכה סיפרנו את סיפור "ארמון האור" בו מצאנו בעומק לב האדמה את האור שהושב לעולם. את הסיפור הצגנו בהתרגשות בשירה, דקלום ותנועה בפני ההורים, ומובן שהילדים היו גם כאן מקסימים. משם צעדנו בתהלוכת לפידים חביבה להדלקת החנוכיה בכיתה.
מסוף חג הסוכות, חונכים ילדי כיתה ה' את ילדי כיתה א'. בכל שבועיים נפגשות הכיתות לשעת חונכות בה מכינים החונכים פעילויות לחניכים, אם בקבוצות ואם במשותף. הפעילויות מתאפיינות במשחקים, חיזוק קשרים חברתיים ומשימות לימודיות. מקסים ומרגש לראות את התמיכה והחיבור שכבר נוצר בין הכיתות, הילדים ששים ומחכים למפגשים. בעתיד מתוכנן גם טיול משותף ועוד הפתעות רבות.

מובן שזוהי רק סקירה חלקית על המתרחש בכיתה א' המתוקה והמקסימה - מרגיש שכל כך הרבה קורה כך שאי אפשר לתאר את הכל… על עוד שיעורים ופעילויות תוכלו לקרוא ממורי המקצוע הנהדרים.

בברכת חג שמח ומאיר והמשך שנה טובה ופוריה לכל קהילת אלומות.
באהבה ובתודה, 
גל

כיתה ב'


כיתה ג'

בכתה ג רבה המלאכה, אנו מגלים את כוחותינו במאמץ ובשמחה. 
בסתיו - מסקנו זיתים מן העץ שבחצר, וכבשנו אותם במים ובמלח משמר. 
ביציאה לחנוכה, לפני כמה ימים, זכנו לטעום מן הזיתים המוכנים. 
מן הכרם בצרנו ענבים סגלגלים, דרכנו עליהם במרץ, במזמור ובשירים. עתה הם ב"דמיניג'ן" תוססים לאיטם בכיתה, הופכם ליין, מתי נטעם ממנו? מי ידע...
אצל עידו האופה בקרנו, ובמאפיה גילינו: מכשירים, קמחים, שעונים, והרבה הרבה פרטים קטנים
שיש לזכור, לעבוד, למדוד, לשקול
מה רבה העבודה על הלחם שאנו זוכים מידי יום לאכול!
בנגריה עם המורה רחלי אנו מנגרים גדר עץ יפה, כד לשמור. על מה?
על גידולי החקלאות שאנו מטפחים באהבה, מנכשים, זורעים, משקים, מתבוננים
בשעורי החקלאות, עם המורה שי ה חלטנו לאסוף את שאריות המזון החי, ולהפוך אותו לקומפוסט מלא חיים, לפזרו על האדמה ולהזין את הגידולים. 
כך אנו למדים על מעגל החיים, על העולם, ועל יכולותיהם המופלאות של בני האדם. 

כיתה ד'

פתחנו את הדלת של כיתה ד' ולמולנו ניצבה אסגרד עיר האלים. 
מעבר אחד ארץ אש שורפת ומכלה
ומנגד ארץ קרח, שלג כפור ואפלה.
ובין בעירה לקור
נקיק שחור משחור,
תהום התהומה -
גינונגגפ שמה.
בתקופת סיפורי הצפון מהמיתולוגיה הנורדית,הכרנו את האלים, הענקים, הגמדים ואת מגוון מחוות הנפש של עולם שחי במרווח בין אור לחושך, טוב לרע, מוסר לאנוכיות. בגיל 10 הילדים צועדים צעד נוסף ומשמעותי של התבגרות, העולם נגלה להם במניפת גוונים רחבה יותר בתנועה בין כהה ואפל למואר ובהיר, בעזרתה הם חושפים את נפשם להיות מורכבת יותר ובעלת רובדים נוספים. פגשנו את אידונה האלה הזכה אשר שומרת על עץ תפוחי העלומים - בזכותם האלים נותרים צעירים ורעננים. כתבנו לאידונה שיר ברכה והלל. שיר שאחד הילדים כתב:
הו אידונה היפה והטובה
מה רבים התפוחים שאת נותנת.
אלה נדיבה מעניקה לנו האלים
אוצר יקר ערך ששומר עלינו צעירים,
בזכותך לא נהיה זקנים.
ובשבילך אנו מתפללים 
שתבורכי ותישמרי עד נצח נצחים.

טיול שנתי
בתקופת גאוגרפיה העמקנו את ההיכרות עם המרחב שלנו. למדנו על ארבעת כיווני השמיים וגילינו ביחד על האיכות המיוחדת לכל כיוון במדינת ישראל. הכנו עבודה אישית ראשונה על היישוב בו אנו גרים, חקרנו ולמדנו על אזור מגורינו - שפלת יהודה ועל הייחודי לו בחי, בצומח, בפני הקרקע ובמזג האויר. יצאנו לטיול שנתי וישנו לילה ראשון יחדיו תחת כיפת השמיים. נשמנו את רוחות הסתיו אל קרבנו וכתבנו שירי סתיו. שיר שאחת הילדות כתבה:
בסתיו מעונן, עננים במרום,
שיירות ציפורים עפות לארצות הדרום.
העצים חשופים, מתחילה השלכת,
ראיתי טיפה והתחלתי ללכת.
גוונים של כתום, חום ואדום
כולם יצרו ביחד מן חום.
חשבתי לעצמי בלב-
למה זה ככה אני חושב.
אפשר פשוט לשמוח קצת חמים ונעים,
אפשר לעשות זאת רגע תמים.
להזמין חברים, לשחק משחקים
לאכול עוגיות, לשתות שוקו טעים.
אך בפנים הרגשתי- זה רגע מיוחד,
כולם החזיקו יד ביד.
עצמו עיניים, תרגישו זאת בלב
סתיו אל תלך, אני מתאהב.

לקראת טכס קבלת ספרי התנ"ך שקיימנו בבית הכנסת בלפיד בחברתו הטובה של הרב יהודה ישרים, למדנו על מעמד הר סיני ועל ועל משה המעניק לבני ישראל את לוחות הברית מידי אלוהים. חשבנו ביחד מדוע עם שמתהווה לאחר שנים רבות של עבדות זקוק לעשרת הדיברות. למדנו כי חוקים שמוסכמים על כולם- בין אדם לאלוהיו, אדם לחברו, אדם לסביבתו מגנים עלינו ושומרים עלינו. הילדים כתבו עשר דיברות משלהם אשר ניזונים מהמקור ומוסיפים את הרגע הזה בעולם שאנו חיים בו כיום. עשרת הדיברות של כיתה ד':
 1. החזק מגן על החלש ללא הבדל גזע, דת ומין.
 2. שמור על העולם והוא ישמור אותך בדרכו המיוחדת.
 3. אל תשכח - אתה חלק מהעולם.
 4. אתה יודע שאתה חזק באופי, אבל לא תשתנה בגלל היופי. 
 5. תכבד את כל החי והדומם.
 6. תסלח כמו שהיית רוצה שלך יסלחו.
 7. תרוויח כסף ביושר ולא ברמאות.
 8. אל תוסיף שמן למדורה.
 9. תלמד ותחכים- ויהיה לך חוט מחשבה מתאים.
 10. אהוב את עצמך, את חברך ואת משפחתך.
בטכס שרנו בערבית ובעברית - הריני מקבל עליי את מצוות הבורא ואהבת לרעך כמוך לרעך כמוך.
עם הטעם המתוק של האהבה אנו מסיימים את סיפורנו ושולחים ברכת אור ואהבה לכל הקהילה.

כיתה ה'

מי-האיש, החפץ חיים;
אוהב ימים, לראות טוב.
נצור לשונך מרע; 
ושפתיך, מדבר מרמה.
סור מרע, ועשה-טוב; 
בקש שלום ורודפהו.

התחלנו את השנה בשיא המרץ, עם שמחה והתרגשות גדולה. עם השיר המרגש הזה אנחנו פותחים את הבוקר במעגל הנעים שלנו, שרים אותו בשני קולות ובערבית.

תרבויות קדומות
פתחנו בתקופת תרבויות קדומות. למדנו על שקיעתה של אטלנטיס, על מנו החכם שהוביל את אנשיו בביטחה להודו. בהודו למדנו על רכס ההימלאיה, המקום בו גרים האלים, וממנו מגיע נהר הגנגס הקדוש. לאחר שפגשנו את אלי הודו ושמענו את סיפורו של סידהארתא, שהפך לבודהא המואר, שמענו את סיפורי והמיתולוגיה הפרסית והבבלית, הכרנו את אהורא מזדא, האדם החכם, את זרטוסטרא, ומשם המשכנו למצרים. במצרים למדנו על אוזיריס ואיזיס, האלים שירדו לארץ בדמות בני אדם, ולימדו את אנשי מצרים הקדומה לחיות נכון על האדמה. הכרנו את עמק הנילוס הפורה, את האלים הרבים שהשפיעו על התפתחות מצרים.
גאומטריה
התקופה הבאה שלנו היתה גיאומטריה. תקופה מלאה בצבע וצורות. חקרנו את הצורות בעולם, הכרנו את הנקודה, הקו והמעגל, צורות גיאומטריות בסיסיות כמו ריבוע, מלבן, משולש, טרפז ומקבילית. מדדנו זוויות בכל פינה בבית ובכיתה.
תקופתינו הבאה היתה תקופת תנ"ך - שמואל א'.
קראנו על חנה העקרה, ותחינותיה לבן. שמענו את תפילותיה ואת עזרתו של עלי במקדש שבשילה. ליווינו את שמואל שהתבגר, והפך להיות הכהן הגדול, שהוביל את ישראל למלחמה הפלשתים. שמואל המליך את שאול, הנער הצעיר שיצא לחפש את האתונות שאבדו, למלך על ישראל.
הוצאנו עיתון מקראי מלא בכתבות ותמונות, שעוסקת בהמלכת שאול. בליווי פרסומות, קומיקס, מתכונים תנכ"כיים עתיקים, ועוד. העבודה על העיתון היתה חוויה מהנה!
המשכנו לתקופת חשבון, מה הספקנו בשבעת הימים של התקופה?
למדנו חישוב היקף ושטח של:
ריבוע, מלבן, מקבילית ומשולש ישר זווית.
הכרנו את משפט פיתגורס - סכום שטחי הריבועים על הניצבים במשולש ישר זווית שווה לשטח הריבוע הבנוי על היתר.

בתחילת השנה פגשנו את ילדי כיתה א המתוקים, והפכנו להיות החונכים שלהם. פעם בשבועיים אנחנו נפגשים למשחקים, הפעלות לעבודה משותפת. זה כיף גדול. כל שבוע אנחנו פוגשים אותם ומשחקים איתם, וכך הפכנו להיות האחים הגדולים שלהם בבית הספר, והם אחינו הקטנים.
פעם בחודש אנחנו חוגגים יום הולדת משותפת לילדי אותו החודש. קבוצת ילדים מכינה את המפגש, שבו אנחנו משחקים, חדים חידות על ילדי יום ההולדת, שרים ומדליקים נרות, וממש ממש נהנים!

המשך שנה נעימה ופורה,
רחלי וכיתה ה'.כיתה ו'

טיול שנתי
כולנו זקוקים לחסד,
כולנו זקוקים למגע.
לרכוש חום לא בכסף,
לרכוש מתוך מגע.
לתת בלי לרצות לקחת
ולא מתוך הרגל.
כמו שמש שזורחת,
כמו צל אשר נופל.
כולנו רוצים לתת
רק מעטים יודעים איך….
כולנו רוצים לאהוב,
כולנו רוצים לשמוח.
כדי שיהיה לנו טוב,
כדי שיהיה לנו כח.
(חסד/נתן זך)

כסף כסף כסף
כך נפתח הבוקר שלנו בכיתה במהלך החודשים האחרונים. אמנם בחרתי להביא את הדקלום לכיתה בהקשר לתקופת כלכלה, במטרה לרכך, לאזן ולחמם את הפן ה"קר", "הנמוך" של תקופה העוסקת בכסף - בגילגוליו השונים לאורך ההיסטוריה האנושית, ועל מנת להביא את הצד הגבוה והנאצל של הכסף בדמות חסד ונתינה. אך מהר מאוד התחוור לי שחסד היא ללא ספק מילת המפתח של כיתה ו'; חסד המפגש החדש עם הילדים, חסד הגדילה וההתבגרות הן הפיזית והן הפנימית-נפשית של הילדים והחסדים הקטנים היומיומיים שמפיחים בנו כוח וממלאים אותנו שמחה. 

חסד נוסף המלווה אותנו השנה הוא שנת המצווה. חסד שנת המצווה מזמן ומניח לפתחנו הזדמנות לנתינה ועשיית חסד עם הקהילה הקרובה והרחוקה. וכך במסגרת פרויקט סיכום תקופת כלכלה נולד לו הרעיון הבא: הילדים ימצאו עבודה (בהיקף של 10 שעות) ואת השכר שירוויחו נתרום במסגרת מתנות לאביונים בחג הפורים לעמותה/מקום אותו נבחר יחד ככיתה. הזדמנות לאפשר לילדים לחוות תחושת חסד של עצמאות, בגרות, מסוגלות וסיפוק. 

 

כמעט ארבע תקופות לימוד מאחורינו. התחלנו את השנה עם תקופת רומא המרתקת, רבת העלילות ועזת הצבע - בה למדנו אודות הקמתה של רומא, התרחבותה והפיכתה לאימפריה אדירת מימדים והשפעה, למן תקופת המלוכה, דרך תקופת הרפובליקה והמלחמות הפוניות וכלה בתקופת הקיסרות ודעיכתה של האימפריה. משם המשכנו לתקופת כלכלה, בה עסקנו בשאלת הכסף: מהו כסף וכיצד הגיע לעולם? כיצד התפתח מהמהפכה החקלאית ועד לשטר הכסף, המטבעות וכרטיס הפלסטיק של ימינו? מהו בנק, כיצד התפתח ומדוע צריך אותו? מהי הלוואה ומהי ריבית? ממה מייצרים כסף - על מה מושתת השימוש בכסף? (אמון בין בני אדם). ודרך שאלות אלה גילינו כיצד כלכלה קשורה קשר הדוק ליוזמה, חופש יצירה, מעגל יחסי גומלין, התפתחות, צמיחה, צדקה ונתינה. בתוך כך, למדנו ותרגלנו חישובי אחוזים ו"קינחנו" ב"עוגות אחוזים". חתמנו את התקופה בהתלהבות גדולה ובקול גדול בשוק מקח וממכר בו הילדים הקימו דוכני מכירה, תמחרו את עלות המוצרים של המכירה, חישבו את הוצאותיהם אל מול הכנסותיהם והתנסו בשיווק ומכירת המוצר.
תקופת גיאולוגיה
בעקבותיה הגיעה תקופת
גיאולוגיה - סלעים ומינרלים, בה למדנו אודות סוגי סלעים (יסוד, משקע ותמורה) ומחזור הסלעים בטבע; התבוננו, חקרנו, אפיינו, השוונו, ציירנו, חרצנו בציפורן, חרצנו במסמר, בדקנו תגובתיות למים וחומצה, למדנו אודות התפרצות געשית ונהנינו מניסוי ההתפרצות הגעשית. גילינו כי הסלעים הדוממים מספרים את סיפורו המופלא ומלא החיים של הכדור עליו אנו חיים. וכעת אנו נמצאים לקראת סיומה של תקופת היסטוריה העוסקת ביהודה תחת יוון (סיפור חנוכה) ורומא - יהודה הנלחמת על חירותה. אנו נכנסים פנימה לתוך תהליכים היסטורייים, מחפשים גורמים וסיבתיות, רצף השתלשלות וממש מתמקמים על גבי ציר הזמן ההיסטורי. הארועים ההיסטוריים מזמנים לנו שאלות מהותיות מעניינות, הנצבעות בגווני הרגש השונים. לאורך התקופות השונות הילדים התנסו בסוגות כתיבה שונות: סיכום, חיבור, דו שיח, רב שיח, יומן, נאום בעד ונגד וכתיבת שירים. בין היתר חיברו הילדים בתקופה הנוכחית, המנון למדינה החשמונאית העצמאית ובתקופת גיאולוגיה חיברו הילדים שירים בהשראת עולם הסלעים.

שיר על מחזור הסלעים/נעמה ליבנת - " אנחנו נאבן אתכם" (ללחן השיר של קווין)

בתחילת דרכם של האבנים,

המגמה הרותחת מתגבשת לסלעים,

סלעי יסוד מתבלים

ועוברים תהליך השקעה.

 We will we will rock you

לאחר תהליך ההשקעה,

הופכים הסלעים לסלעי משקע,

הם עוברים התמרה, שינוי צורה

הופכים הסלעים לסלעי תמורה.

 We will we will rock you


שיר בהשראת עולם הסלעים/אליה פוגל

אם אנחנו היינו סלעים, מה היה קורה

מה היינו מרגישים? אם היינו גביש או גרניט,

אם אנחנו היינו הר געש, או אולי עוד סתם חלקיק?

מה היינו חשים? אולי עצב, אולי שמחה, אולי בדידות, אולי אהבה. אולי החלקיק ישנה את העולם או יגרום לשרפה ולהרס ולחורבן.


ואולי אנחנו בעצם חלקיק שמתפרץ

מתרגש והופך לגרניט

ואולי אנחנו בעצם מגמה

שמתפרצת וגועשת

כי היא לבד בעולם

אולי נדע את כל התשובות,

אך אולי יישארו עמוק באדמה

ולעולם לא נדע, 

מה יהיה ומה היה…


אוהבים גלידה

בין לבין, יצאנו לטיול שנתי בהר הירוק כל ימות השנה - שינסנו מותניים וטיפסנו לפסגת הכרמל. חזרנו עם שרירים דואבים אך עם תחושת סיפוק נפלאה של ביחד וחברות טובה. סיירנו במרכז המבקרים של בנק ישראל ובעקבותיו יצאנו לטיול רגלי ברחובות תל-אביב וקינחנו בגלידה בנווה צדק.שנה גדושה ומלאה לפנינו ומלאה בחסדים קטנים כגדולים.

החסדים הקטנים הם אלה שללא ספק מחזיקים אותנו שמחים ומאושרים וממלאים אותנו אור גדול. אני מאחלת לכולנו חג אורים שמח, מלא אור וחסדים קטנים.

אפרת הודלי

כיתה ז'

הָלְכָה סְפִינָתִי בְּלַיְלָה כָּחֹל,
הוֹבִילָה אוֹתִי לַיָּם הַגָּדוֹל,
הַיָּם הוּא רָחָב, גַּלִּים וְעָנָן
הַדֶּרֶךְ עוֹד רַב, רַב, רַב, הָלְאָה סַפָּן.

כיתה ז התחילה את השנה במסע אחר מגלי העולמות קלאסיים. אותם אנשים אשר הפליגו אל לב הים והתגברו על פחדים, מכשולים, וסיכונים רבים אשר עמדו בדרכם. בעזרת תושיה ואומץ לב יצאו אותם ספנים בדרכם לגלות יבשות חדשות ותרבויות שונות. 
כחלק מהמסע אל הלא נודע והיציאה אל הים האינסופי לומדים ילדי כיתה ז את מקצוע הימאות בבית הספר הימי באשדוד- כיצד להתמודד עם הגלים וכיווני הרוחות, כיצד לחתור באופן מיטיב וכיצד להתקדם בעזרת מפרש. על ידי השטה של מגוון כלי שייט (אישיים וקבוצתיים) טועמים הילדים את אותם ניחוחות ים כמו המזחים המערביים של ספרד ופורטוגל במאות ה-15,16.

כיתה ז מציינת גם את שנת בר המצווה שלה - במסגרת זו יצאו הילדים למסע רגלי אל עבר ירושלים הבירה. המסע ארך חמישה ימים מפרכים ומאתגרים, והדגיש את הכוח הרב הטמון בלכידות החברתית אשר מאפשרת לכל אחד להיות תומך ונתמך כשצריך. ילדי הכיתה עמדו במסע זה בהצלחה ולאחר מנוחת ההשרירים במהלך החגים נשארו רק החוויות המכוננות והזכרונות הטובים.

מלאכה

הידיים עובדות בחריצות מתחילת השנה; בכתה א המסרגות כבר מוכנות ועוד רגע מתחילים לסרוג בפעם הראשונה, בכתה ב נסרגים תיקים לחליליות, בכתה ג סורגים כובעים ססגוניים במסרגה אחת. בכתה ד בחוטים צבעוניים מתמלאות רקמות איקסים. בכתה ה ליבדו גמדים חמודים לחניכים בכתה א ועכשיו תופרים חיות. בכתה ו תופרים בובות. בכתה ז הנצרים נקלעים לסלסלות, ובכתה ח הילדים תופרים על מכונות תיקים וכריות.  

עמלנות

גם השנה הילדים החלו עובדים ושוקדים בעמלנות. החלל האומנותי מתמלא בעשייה ובשיתוף, קבוצות קבוצות ולפעמים פרטני. הכרנו את ילדי כיתה א' החדשים, אשר מגיעים בקבוצות קטנות, ומכינים גמדים וכדורי ג'גלינג. פיסלנו עם ילדי כיתה ד', ציירנו עם ילדי כיתה ה' על פפירוסים בתקופת תרבויות קדומות. ילדי כיתה ו' עובדים על מתנת בת-המצווה, הבנים של כיתה ז' מפסלים באבן וילדי כיתה ח' עובדים על המרחב הבית סיפרי. ובין לבין כתיבת סיפורים, ציורי קיר, פיסול בחימר, פיסול בשעווה, והכנת בובות ובתים. הילדים לומדים את יופי האמנויות השונות וכמו כן מתאפשרת פינה שקטה לדבר וליצור. ולפעמים כשיש את הדממה הזו ואתה רואה את הילד מרוכז ביצירה שלו, ביראת כבוד, אז מתרחב הלב ונמלא באושר.  

חינוך מרפא 

השנה נפתחה בביה"ס תוכנית תלת שנתית של 'חינוך מרפא בכיתה' למורי ולדורף. 'החינוך המרפא' הוא מושג מתחום האנתרופוסופיה שמהותו שילוב של רפואה, חינוך מיוחד, אומנויות טיפוליות, עיצוב הסביבה והתפתחות המורה למטרה משותפת של חינוך וטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים. 
מטרות התכנית הן מתן כלים ומענה במגוון נושאים מתוך האנתרופוסופיה לעבודה עם ילדי היום והמחר. התוכנית עברה התאמה ושינויים על מנת לתת מענה וכלים למורים שלנו. בתוכנית משתתפים כ-36 מורים מכמה בתי ספר ולדורף בארץ, 
לאחרונה הסתיים בהתרגשות הקורס הראשון בתוכנית בהנחיית ראובן שליב.
התכנית פועלת בשיתוף מרכז פסג"ה ראש העין ומוכרת לגמול בידי משרד החינוך. 

יום הזה"ב והנהג

מוקירים את עבודת הנהגים
ביום ראשון 22/12 ציינו את יום הזה"ב והנהג הרשותי
 במגוון פעילויות בכל הכיתות. תלמידי כיתה ו' לדוגמה יזמו תכננו וערכו לתלמידי א-ג פעילות חוץ שתרגלה את כללי הזהירות בכביש ובמדרכה. 
נהגי חברת ההסעה שמסיעים את ילדינו מדי יום קיבלו שי שהכינו תלמידנו במסגרת שיעורי העמלנות כהוקרה לעבודתם.
ליום השיא קדמו שיעורים שהתקיימו בכל הכיתות ועסקו בזהירות בדרכים, בדגש על היסח דעת.
לאלבום התמונות של יום הזה"ב

בי"ס מנגן: קונצרט חנוכה לקשישים🎻

קונצרט בבית הקשיש
ביוזמתו הברוכה של יואל אפשטיין, המורה לכינור בתכנית בית ספר מנגן שלנו, ביקרנו במרכז היום לקשיש של מ.א חבל מודיעין. 
תלמידי כיתות ג' ו-ד' חלקו עם הקשישים את פירות עבודתם בנגינה בקבוצות בכינור ובצ'לו.
גם מורי התכנית - אביה, מריה ויואל הנעימו לקשישים בנגינתם.
מתנת המוסיקה חודרת לכל לב ושמחנו שהצלחנו לשמח את הקשישים. 

Comments