פברואר 2020

בשיאו של החורף
בנשוב הרוח על העורף ובשיאו של הקור
שמבעד לצעיף אף יחדור –
ישנים הזרעים בלב אדמה,
מחכים שתבוא קרן שמש חמימה.
אך גם בעודם בעומק נחים –
לימי האביב מתכוננים ומצפים.
בחודש שבט הקר – כשקשה עוד בבוקר לקום,
מקדימה השקדייה להתעורר – הספיק לה לנום.
עוד ערומה היא – מהסתיו
שהרי השיל השקד את עליו.
אך קול קורא לה משמי מרום:
"ט"ו בשבט כאן – זה איננו חלום!"
פוקחת שקדייה את עיניה
אט אט מפריחה ניצניה.
שואבת בכוח מי גשם מהשורשים, עולים בה המים עד לענפים,
נפתחים הפרחים אל העולם בשמחה –
מציפים את ליבנו אהבה ותודה.
כה יפה הוא לובן הפריחה 
הממלא את נפשנו בתקוה חדשה.

קהילה יקרה,
כשהטבע סביבנו מתחיל להנץ, להוריק ולפרוח אנו שמחים לשתף אתכם בפריחה המתרחשת בין כתלי ביה"ס, בתוך הכיתות ומחוצה להן, ליהנות מניחוחות העשייה הבית-ספרית המבשמים ומרחיבים את הלבבות.
חג אילנות שמח!

ארועים קרובים

  • אידונה ותפוחי העלומים, הצגת כיתה ד' - יום חמישי 20 בפברואר (באולם בי"ס מישרים)
  • פיטר פן, הצגת כיתה ח' - יום ג'-ד' 25-26 בפברואר בשעה 18:00 (בית התרבות בלפיד) | להזמנת מקום
  • חוגגים את פורים - יום ראשון, 8 במרץ
  • מתעוררים למעשים - מרוץ למען האקלים - 27 במרץ 2020
מקווים להתראות עמכם באירועים הבאים עלינו לטובה.

כיתה א'

שיעורי יצירה - כיתה א
בשיעורי יצירה בכיתה א' אנו מקשיבים למתנות שהטבע מביא לנו בימים אילו ומביאים אותם לכיתה דרך סיפור. יצרנו עננים מלאי טיפות גשם, מטריות עליזות, שלוליות, שקדיות ועוד. בשיעורים נשתמש בחומרים ובטכניקות שונות אשר תומכות במוטוריקה העדינה של הילדים. ההנחיות לפעילות היצירה הן אחידות אך לתוך העבודה האישית כל ילד/ה יכולים להכניס את הצבעוניות, הטעם ותבלין הדימיון האישי שלהם.
המשך חורף נעים, המורה איריס פרסלר 

כיתה ג'

כיתה ג הציגה החודש את הצגת בראשית לילדי בית הספר ולהורי הכיתה. התחלנו לנוע בתוהו ובוהו עברנו בגן עדן והגענו לעבוד על האדמה המבורכת. ילדי הכיתה נעו שרו ודיברו בהרמוניה נפלאה והעניקו לנו מפרי עבודתם המרגשת. 

שיעור רישום צורות - כיתה ג
שיעור רישום צורה הינו שיעור המשלב בחובו עבודה אמנותית, יצירתיות, דיוק, עבודה מוטורית עדינה, קשר עין (לוח) - יד והקשבה תוך מעקב אחר הוראות במהלך השיעור. נשמע מאתגר, אך עבודה זאת מחזקת אצל הילדים את כוחות החיים שלהם ואת הכישורים שפורטו למעלה. ההוראות הן אחידות אולם כל ילד/ה יכולים לתת ביטוי אישי, יצירתי וכך אותה צורה יכולה להיצבע בצבעים שונים ולהיראות אחרת לגמרי אצל כל ילד/ה. בסיום השיעור אנו מקפידים לתת משוב מפרגן אחד לשניה ולהגיד בצורה ברורה וספציפית, כמו אילו דברים אהבנו והיו יפים לטעימנו בעבודה של חבירנו לכיתה. המשך חורף נעים, המורה איריס פרסלר 

כיתה ד'

כשלילה יאפיל מסביב 
כוכבי אור יבקיעו נתיב.
מחשבות של אמת יאירו
מעשים טובים יזהירו,
חירותו של לב נאמן 
כעץ התפוח אשר בגן.

https://photos.app.goo.gl/RchgNrwZ4XmdDEog6
זהו שיר הסיום בהצגתנו "אידונה ותפוחי העלומים", סיפור מהמיתולוגיה הנורדית של עמי הצפון .
בכיתה ד' אנו כעת בשיאה של העבודה לקראת ההצגה. הילדים, אשר סופגים במהלך שנותיהם בבית הספר את רוח העבודה לקראת ההצגות, מקבלים השראה מהצגות הכיתות הבוגרות, נכונים ורתומים לעבודה על ההצגה. מנגנים בחליליות בכל פינה בבית הספר, משננים טקסטים בבית, מכינים וצובעים אביזרים ובעיקר חווים לעומק את הדמויות השונות אשר כל אחת צבועה בגוון ייחודי משלה: זקופים וחכמים כמו אודין אבי האלים, חזקים ועוצמתיים כמו תור אל הרעם, מתוחכמים ושופעי תכסיסים כמו לוקי, נאמנות ומסורות כמו אידונה, אמיצות ונבונות כמו פריגה, טובות לב ויפות כמו סיף, גסים ופשוטים כמו תיאסי הענק. 
ההצגה תתקיים בעוד כשבוע,
ובינתיים נסיים באימרתו של אודין- 

"גם אם לא אצליח להיפוך הגורל,
לנסות להיטיב לעולם לא אחדל"


בברכת אהבה ילדי כיתה ד' וסיון.

שיעור רישום צורות ויצירה - כיתה ד

שיעור רישום צורה הינו שיעור המשלב בחובו עבודה אמנותית, יצירתיות, דיוק, עבודה מוטורית עדינה, קשר עין (לוח) - יד והקשבה תוך מעקב אחר הוראות במהלך השיעור. נשמע מאתגר, אך עבודה זאת מחזקת אצל הילדים את כוחות החיים שלהם ואת הכישורים שפורטו למעלה. ההוראות הן אחידות אולם כל ילד/ה יכולים לתת ביטוי אישי, יצירתי וכך אותה צורה יכולה להיצבע בצבעים שונים ולהיראות אחרת לגמרי אצל כל ילד/ה. בסיום השיעור אנו מקפידים לתת משוב מפרגן אחד לשניה ולהגיד בצורה ברורה וספציפית אילו דברים אהבנו והיו יפים לטעמנו בעבודה של חברנו לכיתה. 

בשיעורי יצירה אנו מקשיבים למתנות שהטבע מביא לנו או ליצירות שישמחו את הילדים (סימניות, קישוט לכלי הכתיבה וכדומה). אנו מביאים אותם לכיתה תוך שימוש בחומרים ובטכניקות שונות אשר תומכות במוטוריקה העדינה של הילדים. גם כאן, ההנחיות לפעילות היצירה הן אחידות אך לתוך העבודה האישית כל ילד/ה יכולים להכניס את הטעם ותבלין הדימיון האישי שלהם.

המשך חורף נעים, המורה איריס פרסלר 

לאלבום התמונות של כיתה ד

כיתה ו'

https://photos.google.com/share/AF1QipPoBSPfBa-SYo4BGu00zBWgGvSFu4kVVb3tne23uuGan5mOpfNhHbeYAcSrOKyFjQ?key=bjR3V2E1dTRMaTV3UkphOXBhWFNpSTUycV9Jd2VR
כיתה ו' סיימה לא מכבר שתי תקופות לימוד: גיאומטריה וגיאוגרפיה. רישום התנועה אשר ליווה את הילדים לאורך כל שנות ביה"ס היסודי, מגיע כעת, בכיתה ו', לידי שיא מרשים ומרהיב עין של דיוק אמנותי; עבודת סרגל, מחוגה ומד-זווית המשלבת תכנון, דיוק וביצוע מהוקצע יחד עם עבודת צבע אמנותית המרחיבה וממלאת את הנפש. נפשם הצעירה של בני ה-12 המחפשת לה דרכי ביטוי ומבקשת קרקע יציבה, בטוחה, צלולה ומדוייקת - מתוודעת אל הסדר, החוקיות, היופי וההרמוניה הטמונים ב"סימפוניה" הגיאומטרית וניזונה מהם. במהלך התקופה הילדים שרטטו שרטוטים גיאומטריים שונים ומורכבים, הכירו את בניות היסוד הגיאומטריות, ערכו היכרות עם מושגי יסוד גיאומטריים, ניסחו הגדרות גיאומטריות מדוייקות, גילו את משפט תאלס והחלו את צעדיהם הראשונים בעולם ההוכחות הגיאומטריות וחישוב שטחים והיקפים של מצולעים. במסגרת שיעורי מוסיקה חיברנו יחד את הגיאומטריה עם מעגל הקווינטות וראינו את הקשר בין המרווחים המוסיקליים לבין הבניות הגיאומטריות. חגיגה לנפש - אסתטית, מוסיקלית, מחשבתית ומרחיבת אופקים, כשרים והקשרים.
לחצו להגדלה לחצו להגדלה לחצו להגדלה


מפת הים התיכון
בגיאוגרפיה ערכנו היכרות עם אגן הים התיכון ויצאנו למסע מרתק סביב הים התיכון. במהלכו התוודעו הילדים למושגים גיאוגרפיים, העמיקו ותרגלו את יכולות ההתמצאות באטלס, למדו על מאפייני הים התיכון, צורתו, חופיו ונופיו. למדו על האקלים הייחודי לאגן הים-התיכון - האקלים הים-תיכוני, למדו לבנות ולקרוא קלימוגרפים ושרטטו בדיוק מירבי את מפת אגן הים התיכון. חתמנו את התקופה בהפנינג ים-תיכוני; כל אחד מהילדים בחר מדינה ים-תיכונית אותה חקר בהתייחס לפני השטח, אקלים, חי, צומח ותרבות. כמובן, מבלי לוותר על ההיבט הקולינרי - אוכל ים-תיכוני מסורתי. חגגנו את סיום התקופה יחד עם ההורים בתערוכת עבודות החקר, פעילויות מגוונות שהילדים הכינו סביב מדינת החקר שלהם וקינחנו בארוחה ים-תיכונית טעימה מעשה ידי הילדים.

השבוע כיתה ו' נכנסה לתקופת פיזיקה עם נדיב, במסגרת חילופי תקופות בין מחנכים. הזדמנות למפגשים חדשים, מרעננים ומגוונים. במסגרת תקופת פיזיקה יתמקדו הילדים בחמישה תחומים: אקוסטיקה, אור, חום, מגנטיות וחשמל. במהלך תקופה זו הופכים הילדים למעין מדענים צעירים המלטשים את יכולת החשיבה שלהם לידי יכולת חשיבה צלולה, איכותית ומדוייקת מתוך תצפית והתבוננות אובייקטיבית.

כיתה ז'

"חפש בתוך עצמך ותמצא את העולם
חפש במרחבי תבל ותמצא את עצמך
שים לב לפעימת המטוטלת בין העצמי לעולם 
ולך תגלה עצמה 
ישות אדם עולם
ישות עולם אדם"
(ר. שטיינר)

כיתה ז סיימה לא מכבר תקופת תזונה. בתקופה זו, מתחום המדעים, התבוננו ובחנו את כל מה שמזין אותנו- כל מה שנכנס אל תוכנו מהעולם שבחוץ. האויר שאנו נושמים, המזון שאנו אוכלים וכל חוויות החושים אשר מפגישות אותנו עם העולם בכל רגע ובונות ומעצבות את פנימיותינו ברמה הרגשית, שכלית וחברתית. 
מהי תזונה בריאה? 
האם היא קשורה רק למה שאנו אוכלים או שהיא קשורה גם לרשמים שאנו חווים דרך חושינו.
דרך התבוננות על המערכות הפנימיות בתוך גופינו (חושית- עצבית, ריאה- לב, ועיכול) למדנו להכיר את עצמינו ואת החיבור שלנו לעולם סביבינו. העצמי והעולם משולבים זה בזה ונמצאים בריקוד מתמיד בו האחד נכנס אל האחר והאחר יוצא אל האחד. 

תודה מיוחדת לשי המורה, שהעביר את עיקר התקופה, והזין את ילדי הכיתה בשפע ידיעותיו ותשוקתו למדע.

כיתה ח'

שנה זו נצבעת בגוון של פרידה - בסופה יצעדו ילדי כיתה ח' בשער הפרחים, יפרדו מבית חינוך אלומות ויצאו אל העולם הרחב עם תרמיל עמוס בצידה לדרך. 
תלמידי הכיתה נמצאים בליבה של תקופת ההצגה- חזרות אינטנסיביות, הכנת התפאורה, האביזרים והתלבושות. ההתגייסות המחויבות של תלמידי הכיתה מפעימות כל לב. אין מחזה שמתאים יותר למחזור זה  מאשר המחזה "פיטר פן".
אתם מוזמנים להגיע ולהנות מפירות העשייה.

ההצגה תתקיים בבית התרבות בלפיד.
אורך ההצגה כשעתיים כולל הפסקה.
מומלץ מגיל 7 ומעלה.

תאריכי ההצגה
-יום ג' - 25 בפברואר בשעה 18:00
-יום ד' - 26 בפברואר בשעה 18:00
-יום ה' - 27 בפברואר בשעה 18:00 - למשפחות ילדי הכיתה בלבד (לא ניתן לבחור מטופס זה)

ההצגה מתחילה בזמן ולא ניתן יהיה להכנס באיחור - אנא קחו בחשבון את הפקק בכניסה ללפיד (יש ימים לפחות חצי שעה מצומת שילת עד בית התרבות.)

מוזמנים להכנס לקישור המצורף ולבחור תאריך הגעה ולסמן כמה מבוגרים וכמה ילדים (ילדים עד גיל 10) מגיעים להצגה.
שימו לב שילדי בית הספר "אלומות" יצפו בהצגה בשעות הבוקר.

מי שמאוד רוצה להגיע ולא יכול בתאריכים האלו - יש הצגות בוקר לילדי בית הספר - מוזמנים לכתוב לרקפת לתיאום מראש - brakefet1@gmail.com

פיטר פן

מתעוררים למעשים – מרוץ למען האקלים

23 בתי ספר ולדורף מרחבי הארץ מתגייסים למרוץ ארצי למען קיימות. 
התלמידים ירוצו מחוקוק בצפון ועד באר שבע בדרום ויסיימו את המרוץ במצעד האקלים המתוכנן ל-27.3.20. 


http://www.waldorf.co.il/%d7%9e%d7%aa%d7%a2%d7%95%d7%a8%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%a2%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%a8%d7%95%d7%a5-%d7%9c%d7%9e%d7%a2%d7%9f-%d7%94%d7%90%d7%a7%d7%9c%d7%99%d7%9d/
על רקע ההתעוררות העולמית של ילדים ובני נוער לאתגרי המשבר הסביבתי, יזמו בתי ספר ולדורף בישראל מרוץ בין בתי הספר. במטרה לעורר מודעות ועשיה בבתי הספר לנושא. המרוץ שם לעצמו כמטרה וכנושא מוביל, את ההתעוררות לנושא הקיימות כשאלה חינוכית רלוונטית לחברה בכלל ולדור העתיד במיוחד.

לדברי אורי עברי, מנהל בית ספר ולדורף בהרדוף ויוזם האירוע: "השנה הינה שנה מיוחדת לחינוך ולדורף - 100 שנה להיווסדו בעולם ו-30 שנה לייסוד בית ספר ולדורף הראשון בארץ. חיפשנו דרך לציין את האירוע באופן שיסמל את חינוך ולדורף ויחד עם זאת יעורר אותנו כצוות חינוכי למעשים ויהפוך את תלמידנו המחפשים את החיבור בין החינוך שלהם לעולם ולקהילה, לשותפים פעילים ומשמעותיים. חשתי שכיוון זה עונה על בקשה עמוקה שלהם שנהיה רלוונטיים ומחוברים לנעשה סביבנו. 
לשמחתי היוזמה יוצאת אל הפועל בשיתוף פעולה בין המורים בבתי הספר ובין תלמידי התיכון שלנו שנרתמנו ומובילים יחד אתנו את הפרויקט."

גומא ניר תלמיד כיתה י' בבית ספר תיכון הרדוף, פעיל בתנועת Friday for future וחבר בצוות מנהיגות ירוקה של בית הספר מוסיף "אני מבקש לעורר מודעות למעשים למען עצירת משבר האקלים. חשוב שכולם ידעו שאם נאבק יחד למען המטרה, יהיה לנו כוח אדיר נוכל לשנות סדרי עולם!".

המרוץ יצא לדרך בתאריך 12.3.20 בשני צירים – מהצפון למרכז ומהדרום למרכז, ויעבור בין בתי הספר בשני האזורים. כל בית ספר בחר לעצמו את האופן בו ירצה לעבור את המקטע שלו: ריצה, הליכה, טיול אופניים. בין בתי הספר יעבור מטה – עץ עליו יחרטו בתי הספר את המסר שלהם בהקשר של האירוע.
שני המרוצים יגיעו למרכז הארץ ויצטרפו למצעד האקלים המתוכנן ליום שישי 27.3.20.

לקראת המרוץ התארגנו בבתי הספר קבוצות "מנהיגות ירוקה", המורכבות ממורים, הורים ותלמידים הפועלים יחד להפוך את בתי הספר לסוכני שינוי בקהילה.

כיתה ו של בית חינוך אלומות תשתתף ביום שני 22 במרץ.

יקינטון פורח בחצר ביהס. חבל שאי אפשר להעביר את הריח...
יקינטון פורח בחצר ביה"ס. חבל שאי אפשר להעביר את הריח...

Comments