ביס יבש
אלומה - ידיעון בית חינוך אלומות

דצמבר 2014

הורים יקרים,
לפניכם הגיליון הראשון לשנה"ל תשע"ה באמצעותו תוכלו להעדכן בנעשה בבית הספר.
בסוף החודש יתקיים קונצרט החורף של ביה"ס.
לידיעתכם - אנו פועלים להעברת הקונצרט למשכן אומנויות הבמה בשוהם. האולם מכיל מספר רב יותר של מקומות והוא יאפשר את העלאת הקונצרט פעם אחת בלבד ובכך יקל על התלמידים המופיעים. ראו עדכון מטה.

שלכם, 
צוות בית חינוך אלומות

כיתה א'

בהתרגשות, סקרנות ושמחה נכנסו ילדי כיתה א' בשערי ביה"ס, עברו בשער הפרחים ויצאו לדרך חדשה – למסע של למידה. ילקוט על גבם - המשתוקק להתמלא בצידת ידע לב האדם והעולם, נצנוץ אור וכמיהה בליבם ובידי כל אחד ואחד מהם פרח יחיד ומיוחד במינו. פרח לפרח נאספו בכיתה ויחד נשזרו לזר פרחים גדול, צבעוני, שוקק ומלא חיים - כיתה חדשה נולדה, מעגל חדש נרקם, מדקלם, שר ונע במרחבי הכיתה והחצר בחדווה גדולה.
חלפו הימים והנה כבמעשה קסמים נוצר מעגל עגול ויפה, הנושם ונע יחד פנימה והחוצה ולצדדים, נפתח ומתרחב, מתכנס פנימה, מתמלא ומתחדש מדי יום ביומו כוחות עשייה וחום הלב ושוב נפתח להפיץ את שפע מתנותיו במרחבי הכיתה.
במסענו השנה נכיר ונפגוש "עולמות חדשים": את עולם התנועות והצורות, עולם המספרים, עולם השפה, עולם הצבעים ועולם הצלילים – היכרות מודעת שתלך ותעמיק עם השנים.
בתקופת רישום תנועה הראשונה, עמה פתחנו את השנה, הכרנו את הישר והעגול – 2 מהויות/איכויות שלמעשה מרכיבות את עולמנו. נענו במרחבי הכיתה והמחברת תנועות ישרות ועגולות ומשם המשכנו לתקופת כתיבה, בה גילינו במגילת סתרים עתיקה אותיות מופלאות. את תקופות הלימוד ליווה סיפור מסע ובכל פרק נתגלתה תנועה/אות חדשה.
ועתה, בתקופת חשבון אנו מכירים את הספרות ודרך כתיבתן מחד ולצד זה, מגלים את החוקיות המתמטית בעולם. יחד אנו מגלים בכיתה את מהויות המספרים: מה יש אחד בגופי, מה יש אחד בעולם, מה יש 2 בגופי ובעולם?... המספרים, המנייה, תרגילי החשבון, משפחות הכפל, מובאים לכיתה עטופים בדימוי, בסיפור, באלמנט מוסיקלי תנועתי, כדי לחמם את החשבון ולקרבו אל לב הילדים. אנחנו סופרים ספירת גוף, מחזקים את גאוגרפיית הגוף שלנו (ימין ושמאל, קדימה, אחורה, הצלבות...), צועדים עם הענק המיוחד שלנו וגמדי שמחת הלב את משפחת הכפל ( הילדים לא יודעים עדיין שזהו לוח כפל. כרגע אנחנו צועדים בהנאה תוך כדי ספירה. הכוונה בכך היא להטמיע בגוף אינטואיטיבית שלוחות הכפל הם למעשה דילוגים על רצף הספירה הנעה), מונים חפצים בכיתה, עושים תרגילי חשבון עם חברינו הסנאים ומאוד נהנים.

כיתה ב'

וונדה יה, הו = הו, רוח העולם הגדולה
בשיר ברכה אידיאני זה אנו פותחים כל בוקר בכיתה ב' ומברכים את יומנו.
באווירת האינדיאנים פתחנו את השנה בתקופת רישום הצורות הסימטרית, בה יצאנו במסע למציאת כל עונות השנה שאבדו ונמצאו כולן בדיוק כשיצאנו לחגוג את ראש השנה.
אווירת האינדיאנים תואמת את מקום תודעתם של הילדים בגיל זה. אשר נמצאים בין חווית האחדות עם העולם והקשר הישיר והבלתי אמצעי עם הטבע וישויותיו, החיות, הירח, השמש, האש.. ובין התחלה של חווית הנפרדות מהעולם, מהטבע, זה מזה... חוויה  אשר הולכת ומתעצמת בהתקרבם לגיל 9.
ברישום הצורות בכיתה ב' אנו עובדים על רישום סימטרי כמראה, אם בין ימין לשמאל ואם בין למעלה ולמטה. מה שאחד עושה בצד אחד של המראה מושלם בצידה השני ויוצר תנועה או צורה חדשה.

כיתה ב כובשים את ההר רגע לפני הסערה
את חגי תשרי ליוותה אותנו תקופת כתיבה שהייתה עטופה בסיפורי צדיקים (הבעל שם טוב, רבי עקיבא ואחרים) אשר מביאים לנו את האפשרות לפגוש דמויות שבחייהם עשו דרך (לא קלה לרוב) והגיעו למקום של נתינה ודאגה לזולת מתוך צניעות, ענווה והתמדה. סיפורים שנותנים השראה ומראים לנו את הצד "הגבוה" של האדם (לעומת סיפורי משלי החיות שבאמצעותם אנו נפגשים עם הצד "הנמוך" של האדם , אותם נלמד אחרי חנוכה).
כעת סיימנו תקופת חשבון בה העמקנו את מפגשנו עם משפחות המספרים ועם תרגילי חשבון בסיסיים. בתקופת רישום הצורות, שהתחלנו השבוע אנו נושאים את האור עם ילד אדמה וילד שמיים אל העולם החשוך והקר, ואט אט מאירים אותו בטוהר, בחסד ובטוב לב. והנה כבר חנוכה בפתח- עם קטיה (אמא של אלונה) הכנו מנורות שמן מחימר ואנו מגלגלים פתילים מכותנה שנוכל להדליק בחג.
בטיולינו השבועיים אנו פוגשים את הטבע בהשתנותו ובמהלכו מהקיץ היבש הצהוב אל הסתיו המוריק, המבורך בגשמים ובוץ. מדי פעם אנו מזמינים את האש אלינו לבשל לנו - מרק ביום גשם קר או פיתות ותה. ונהנים מליוויים של הילדים מכיתה ו' שעוזרים, מפעילים ומשחקים איתנו.

כיתה ג'

את חשכת הַלַּיִל בעוז מבקיעה
קרן שמש זוהרת, זָכָה, בהירה.
בחלד נולד יום חדש בתרועה
לדרכי אז אצא, להמשיך במסע.

יש ודרכי ישרה וּבְהִירָה
בה אצעד באון וּבִטְּחָה.
כי מְלֵאַת גאיות והרים,
בניהם נחבאים מכשולים.
גשר מופז דַּרְכִּי תוליכני,
בִּכְמִיהָה ליבי ינחני.
הגשר בין שתי גדות,
מקשר בין העולמות.

הגשר אניח רגלי ואצעד
ושלום- לא ארעד!
מי נהר הומים, סוערים
תכול שמים פרוסים.

זוהר באורה של השמש ליבי
מאיר ומנחה את דרכי.
ואני צועד מוגן ובטוח
על פני הגשר המתוח. 

כיתה ג' עומדת בפיתחו של גיל תשע. זהו שלב שבו ילדינו הרכים נפרדים מהעולם, מהאחדותיות שלו וניצבים מולו. מתוך ההיפרדות והעמידה הזו הילד מתחיל לפתח את הדבר העצמי שלו. הוא כבר יכול להסתכל על העולם מבחוץ, כמשקיף, ולא לחוות אותו באופן ישיר, בלתי אמצעי.
גיל זה מביא איתו דברים חדשים. הילד מפתח יכולות חדשות כמו גם פחדים והתנהגויות מאתגרות. את ההפרדות מן העולם ניתן לדמות לגירוש מגן העדן. סיפורי הבריאה מהדהדים לילד את המצב החדש הנגלה לו. הילד לומד את הסיפור הקדום ומזדהה עם הדמויות- השהיה בגן העדן, החטא, היכולת להבחין בין טוב לבין רע, הגירוש. ומנקודה זו האדם לומד כיצד לחיות בעולם, כיצד לעבד את האדמה, לרעות את הצאן, להכין כלי עבודה וכלי נגינה, לעבד את הצמר ולהכין מלבושים וכמובן- כיצד לבנות לו משכן. האדם לומד כיצד להשתמש ביכולות שלו לטובתו וכיצד להנות, מהמתנות שהעולם נותן לו, בתבונה. 
הקוריקולום של כיתה ג' נבנה כדי לתת מענה לדבר החדש שנולד בילד. את השנה התחלנו בלימוד סיפור הבריאה לכל יום בבריאה הקדשנו ציור צבעי מים וניסיו דרך כך להחוות את המהות של הבריאה באותו היום. המשכנו לסיפור גן העדן והגרוש ממנו. על אדם וחוה, קין והבל ולמדנו על הדור שלפני המבול. המשכנו לתקופת טבע, בה למדנו על מעגל השנה ועל החוקיות, הסדר והמחזוריות בעולם. מחזוריות הנוסכת בטחון בילד שכן "אין דבר חדש תחת השמש" ו"העולם כמנהגו נוהג". המשכנו אל תקופת חשבון שבה מתוך לימוד המבנה העשרוני הגענו אל לימוד החיבור והחיסור במאונך. כעת, אנו לקראת סיומה של תקופת לשון בה אנו לומדים על החוקיות של השפה והתוודענו לשמות, לפעלים ולתארים.
בשנה זו הילד נמצא בתוך סערה, ממש כמו בדקלום שמעל, הוא עובר על גבי גשר צר מגדת הילדות אל הגדה שממול. גדה, שבה רב הנסתר על הגלוי. ובתוך הסערה זו הילד, מתוך הלימוד על החוקים והמחזוריות שבעולם, מקבל נקודות עוגן שעליהן הוא יכול להסמך במעבר על הגשר.

קונצרט חורף לילדים

בתקופה זו בה הימים קצרים והלילות ארוכים ואנו נכנסים אל לב החורף החשוך והקר,
אנו מזמינים אתכם להתחמם עם ילדכם 
לאורה של המוסיקה.
הקונצרט יערך ביום שלישי 30.12.14 בשעה 19:30
במרכז אמנויות הבמה בשוהם (
שד' עמק איילון פינת רח' החושן).

עלות כרטיס*:
משפחה (גרעינית) - 40 ש"ח
יחיד - 15 ש"ח
*התשלום מיועד כדי לסייע במימון שכירת האולם

מוזמנים ילדים מגיל שבע ומעלה.
נשמח לראותכם

הודעות

לאחר מו"מ עם משכן אומנויות הבמה בשוהם הוסכם לתת לנו מחיר מנוי של ועדי עובדים.
נכון לשנה זו נותרו מנויים רק לסדרות הילדים.
גילאי 4-10 - ל-3 הצגות (ההצגה הראשונה כבר היתה) המחיר למנוי הוא 150ש"ח.
גילאי 3-6 - ל-3 הצגות (ההצגה הראשונה כבר היתה) המחיר למנוי הוא 145ש"ח.
כמו כן מוצעת סדרת הרצאות חדשה להורים (עלות 300 ש"ח למנוי) וקונצרט שיתקיים בתל אביב (כולל הסעה)
  • קונצרט מס' 1 – "בעיקר מוצרט" יום חמישי 27.11.2014 בשעה 20:30 הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה - תל אביב.
  • קונצרט מס' 2 – "מוסיקת לילה זעירה והאביב" – יום חמישי 22.1.15 בשעה 20:30, הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה - תל אביב.
  • קונצרט מס' 3 – "חגיגת בארוקית" – יום שלישי 24.3.15 בשעה 20:30, מרכז שטיינברג, חולון.
ראו פירוט מטה.
הורים המעוניינים ברכישת מנויים ייצרו קשר עם המשכן לאומנויות הבמה ויציינו שהם שייכים לקהילה האנתרופוסופית כדי לקבל את המחיר המוזל. טלפון 03-9724700/1/2
במידה ונתקלתם בבעיה, נא לעדכן את מיה מנהלנית ביה"ס.

כיתה ד

עכבר
כתה ד נמצאת במרכז תקופת
אדם - חיה. אנו מכירים את עולם החי, שומעים סיפורים, מציירים, מפסלים בחימר ומדקלמים. בשבוע שעבר למדנו על העכבר וציירנו אותו במחברת. 

כיתה ה

"כדי שאופיו של בן אנוש יגלה סגולות מיוחדות בעליל, צריך שיתמזל מזלנו ונוכל להתבונן במעשהו במשך שנים רבות. אם אין במעשה גם זיק של אנוכיות, אם הרעיון המנחה אותו חדור רוחב לב שאין כדוגמתו, אם נעלה מכל ספק שלא ביקש בעבורו תגמול בשום מקום שהוא ואם נוסף על כל אלה הותיר בעולם סימנים נראים לעין, אזי מובטח לנו כי אנו עומדים מול דמות אדם שטבעה לא במהרה ישכח." (מתוך "האיש ששתל עצים" מאת ז'ן ז'יונו)

את השנה התחלנו בתקופת תרבויות קדומות בה למדנו על תרבות הודו, פרס, בבל ומצרים. לאחר שבועיים של התענגות על ספר שמואל והמעבר בין עידן השופטים לעידן המלוכה, התחלנו במסע שלנו אל האדמה, אל המעשה.
במשך חודש למדנו עם המורה מוהן את מדע תיאור האדמה (גאוגרפיה), בדגש על הגאוגרפיה של ארץ ישראל - למדנו את חבלי הארץ השונים וגם כיצד משתמשים באטלס על שלל המפות שבו. בתחילת התקופה יצאנו לטיול שנתי של שני לילות -  בו צעדנו מבית גוברין אל מצפה משואה, באזורים בהם לחמו אבותינו בפלישתים, זחלנו במערות קולמבריום ולנו באוהלים באזור המצפה. 
השבוע עברנו לתקופת מדידת האדמה (גאומטריה). בתקופה זו נחקור לעומק את המעגל והקו הישר (אותם פגשנו ועבדנו בעבר כמחווה) ונתקדם לרמת מושגים, חוקים ומדידות. כל השרטוטים המרהיבים שלנו יעשו ביד חופשית עם דגש רב על דיוק, איכות, אסתטיקה ויופי (בכיתה ו נעבור לשרטוט בעזרת מכשירים).

כיתה ו

סיימנו השבוע את תקופת פיסיקה בה למדנו על הקול והאור. 
בבוקר היום הראשון הכיתה הייתה מוחשכת לחלוטין. בחוץ הילדים חיכו עם עיניים קשורות. הכנסתי אותם מתרגשים לחלוטין וישבנו כמה דקות בחושך בעיניים פקוחות בדממה.
יחדיו דקלמנו את דקלום הבוקר שלנו:
"אני מביט אל העולם
בו מאירה השמש
בו זוהרים הכוכבים
בו מונחות האבנים....
...
אני מביט אל תוך הנפש
אשר שוכנת בקרבי...."

לאחר מכן ישבנו שוב בדממה.
ואז הדלקתי נר אחד ובהדרגה עד 20 נרות. לאט לאט הכיתה הוארה באור עדין.
ואז קצת דברנו, מה כל אחד הרגיש או חשב.
כיביתי כל נר בנפרד עד ששוב עלטה עטפה אותנו.
פיזיקה
אחר כך חווינו סוגים שונים של אור כמו גפרור, גז , פנס, מסמר שהותך ועוד.
זה היה שיעור מיוחד, שבו הילדים העלו דברים מיוחדים כמו: "פתאום הבנו את המשמעות של המילים של דקלום הבוקר"' "כשכיבית נר אחר נר הרגשתי שכל האור של העולם נעלם" ועוד...
בימים נוספים למדנו על הקול. מה קורה לגרגירי מלח שמונחים על ניילון נצמד לכוס זכוכית ואנו משמיעים צליל גבוהה - המלח רוקד. כלומר, הקול שלנו מזיז את המלח - גילוי מדהים!! היו עוד ניסויים ועוד גילויים.
למדנו הבחין בין תיאור הניסוי, לתוצאות ולמסקנות. להסביר את הדברים באופן בהיר ומדויק.
ככה אצלנו לומדים פיסיקה...

כיתה ז

מסע
גילויו של העולם הוא מוטיב מרכזי המלווה את גיל בר המצווה.
ילדי כיתה ז' יצאו השנה למסע גילוי - לעוצמתם האישית ועוצמתם כקבוצה. המסע ארך חמישה ימים שבו הלכנו מחוף אכזיב בים התיכון ועד חוף חוקוק בכנרת. הימים היו קצרים וההליכה מרובה! צעדנו בין 20-25 קמ ביום (בכדי להספיק ולהגיע לנקודת הלינה לפני רדת החשיכה). המסע המאתגר הביא את הילדים לגבול יכולתם ואף מעבר לכך- המאמץ, תנאי השטח הלא פשוטים, ההליכה בטבע ואי הודאות הולידו יכולות חדשות והבנה עמוקה על יכולתם להתגבר על קשיים אשר ילוו אותם בשנות התבגרותם ואף מעבר לכך.
כמעט כל ילד עבר משבר כזה או אחר וכולם, אודות לכוחות המשותפים והמאוחדים, גברו על המשבר וחצו את הארץ לרוחבה!
בהזדמנות זו ארצה להודות להורים הנפלאים אשר אפשרו את הטיול-חלקם אשר השתתף במסע עצמו, הארגון ובישול האוכל, בניהול הלוגיסטיקה המורכבת ושאר ההורים אשר נתנו בי את אמונם להוציא את ילדם למסע זה.

כָּאן יָשֵׁן דִּיוֹפַנְטוֹס לָעַד אֶת שְׁנָתוֹ.
רַק שִׁשִּׁית מֵחַיָּיו נִמְשְׁכָה יַלְדּוּתוֹ.
עוֹד חַיָּיו-חֶלְקֵי-שְׁתֵּים-עֶשְׂרֵה - צָץ לוֹ זָקָן;
עוֹד שְׁבִיעִית מֵחַיָּיו - וְהִנֵּה הוּא חָתָן.
עוֹד חָמֵשׁ שְׁנוֹת חַיִּים - וְנוֹלַד לוֹ הַבֵּן:
חַי פִּי שְׁנַיִם פָּחוֹת מֵאָבִיו, הַמִּסְכֵּן!
הִזְדַּקֵּן הֶחָכָם בְּאַרְבַּע שְׁנוֹת הַשְּׁכוֹל
אַחֲרֵי מוֹת הַבֵּן - וְיָרַד אֶל הַשְּׁאוֹל.
עוֹבֵר-אֹרַח! כַּבְּדֵהוּ לְפִי תוֹרָתוֹ
וְחַשֵּׁב: בֶּן כַּמָּה הוּא הָיָה בְּמוֹתוֹ?

כך פתחנו את תקופת אלגברה, בה למדנו מגוון רחב של נושאים: ביטוי אלגברי, סדר פעולות חשבון, חזקות ושורשים, מספרים מכוונים, ערך מוחלט ומבוא למשוואות ממעלה ראשונה.
סיימנו את התקופה לפני כשבוע וילדי הכיתה כבר יכולים לחשב באיזה גיל נפטר דיופנטוס.
האם אתם יכולים? שלחו את הפתרון לירון
בין הפותרים נכונה יוגרל מנוי חינם לגיליונות "אלומה".

עוד תמונות

מסע ז רטוב 2
פריחה


Comments