דצמבר 2009

ידיעון עמותת גנאחר
חורף תש"ע, גיליון 2, דצמבר 2009

פתח דבר

להורים, לצוותים ולכל ידידנו שלום רב,
קהילתנו הקטנה, אשר מתרחבת וגדלה משנה לשנה כוללת בתוכה גם משפחות אשר תחום האנתרופוסופיה לא זר להן, וגם משפחות שזו רק תחילת הדרך עבורן, והחשיפה שלהם לתכנים אנתרופוסופיים עוד בחיתוליה.
מציאת האיזון בין השניים אינה פשוטה. אנו תקווה שהמחשבה אשר הושקעה באלו תכנים עלינו לכלול וכיצד להציגם, כך שכל קוראינו יוכלו להנות מקריאתו אכן הצליחה.

ורגע לפני חופשת החג ועם מחשבה על הגיליון הבא, אנו מזמינים משפחות נוספות לבוא ולקחת יחד עימנו חלק בתהליך. צוות קהילה מאחל לכולנו חג אורים שמח

מסלול בית הספר והגנים

כיתה א'

אור בכיתה א
"....פזאל הביטה בשמיים, בכוכבים המנצנצים במרום. לבה הרגיש כי יש משהו שונה בשמיים הערב. היא שמעה קול לוחש, אך למרות שהתבוננה סביב לא ראתה איש. שוב הביטה בכוכבים המפוזרים בשמיים, כוכבים שהיו חבריה הטובים, לפתע הבחינה כי כוכב הקולות והצלילים מתחיל לשקוע. הכוכב ירד מטה מטה, לאט לאט, לכיוון האדמה. היא שוב שמעה קול לוחש, שאמר לה:

"ילדתי, אל הדרך צאי,
את ליבך אומץ מלאי,
 עקבי אחר האור המנצנץ
ואת עזרתך הוא מבקש".....

כך יצאה אל הדרך פזאל, לאחר שהרוח נשקה לה, עטפה אותה ומילאה אותה באומץ, ביטחון ושלווה. פזאל יצאה למסע ארוך כדי לראות מה מסמן לה כוכב הצלילים והקולות, איזו עזרה הוא מבקש?
המשך >

גן צאלון

צאלון"הגן שלנו מה נהדר הוא,
 לנו טוב בו עד מאוד.
בו נשיר נשתעשע
נשחק ונעבוד..."

מיום, שברכנו את בוגרי גן צאלון האהובים מחזור תשס"ט בדרכם החדשה, חברנו בהתרגשות לטובת הקמת הגן החמישי בעמותה.
גן הקטנטנים לאחר דיאלוגים ממושכים התברכה העמותה רגע לפני תחילתה של שנה במבנה הגן מהעירייה והופ הופ
עם שיר שמח בלב אספנו ורתמנו את כל הורי הגן המרהיבים והצוות לטובת ההקמה. תיקנו, צבענו, תפרנו, תלינו, שטפנו וניקנו סידרנו ומיקמנו.
המשך >

תראפיות

נקודות בנושא התרפיה הפרטנית בגן ובבית הספר
חינוך ולדורף מעצם התהוותו הינו חינוך תרפוייתי (חינוך מרפא: סדר היום והחזרתיות -הריתמוס הקבוע בגן ובשנה הראשונה בבית הספר, מעניקים לילד שקט ושלווה הדרושים לו לצורכי ביטוי, ויצירה מוגנת ובטוחה.
עיצוב החלל בגן, שימוש במשחקים טבעיים וראשוניים, הטקסיות, וההתבוננות במבוגר (דמות מוסרית ומכוונת אל הילד באהבה), מאפשרים לילד ליצור אמון פנימי בעולם ולהיות 'הוא', מתוך עצמו.
כאשר אלו מתקיימים ברקע, יש לילד אפשרות לגלות ולחקור, לשנות ולהשתנות, ובכך גם לגדול ולהיכנס לבית הספר ברגל בטוחה.
למאמר המלא >

חגים ומועדים


אנו מציינים את חג החנוכה בתקופה זו של השנה, תקופה שבה הימים הולכים ומתקצרים ושעות החושך רבות משעות האור. כל זה קורה עד ליום הקצר ביותר בשנה, שבו מתרחש ההיפוך: ומרגע זה ואילך, האופטימיות שבה וממלאת אותנו. העולם, שהלך ושקע בחשיכה עד כה, שוב הולך ומתמלא בהדרגה באור.
מה שמתרחש בעולם קורה גם בתוך נפשנו. אנו מתכנסים אל תוך ביתנו ואל תוך נפשנו. האדם השוקע בחשך עיוור לאור הרוחני, ולכן נתון בחרדה.
אולם מה אני יכולים ללמוד מחג החנוכה?
המשך >

עמותה

מבנה ארגוני חדש לעמותה

מבנה ארגוני גנאחרהשנה התחדשנו במבנה ארגוני שמותאם לצרכי הקהילה ומתמודד טוב יותר עם אתגרי הניהול של המערכת החינוכית שלנו. הגידול המתמיד בהיקף פעילות העמותה, יחד עם הרצון להמשיך במודל ניהול מתנדב (שמוזיל עלויות למערכת) הובילו אותנו לתהליך חשיבה מחודש לגבי מבנה העמותה. בסופו של התהליך הגענו למבנה ארגוני חדש ומרענן
המשך >
עולים לכיתה א'

אלף
כיתה א' חדשה יוצאת לדרך...והחל מהחודש יתקיימו סדרת הרצאות להורים המתעניינים לרשום את ילדם לכיתה א'. מכוון שאנו סבורים שההחלטה על רישום ילדיכם למסלול ולדורף צריכה להינתן בכובד הראש הראוי, נעמיד לרשותכם מגוון של כלים וחוויות מומלצות, שיאפשרו לכם לקבל את ההחלטה בצורה מושכלת ועל בסיס מידע רחב ככל האפשר. בהרצאות ההיכרות תוכלו לשמוע על הגישה החינוכית שלנו ולהציץ אל עולם החוויות של תלמידינו, דרך התנסויות שיונחו על ידי המורים. כמו כן, תהיה לכם האפשרות לברר שאלות ונושאים שחשובים לכם, עם נציגי צוות המורים
המשך >

קהילה

חורף ברפואה הסינית

חורף.
בסינית "DONG !"
הצליל נותן תחושה של אנרגיה שעצרה מלכת, קפאה.
משהו מוצק, קפוא, נוקשה
ו...חסר זרימה. האומנם?
למאמר המלא >
 

הדאן טיין - מרכז האנרגיה של הגוף

הדאן טיין (או טאן טיין), מוכר על ידי הסינים והיפנים מזה אלפי שנים כמרכז האנרגיה של הגוף. בתרבות המזרח, חלק בלתי נפרד משמירה על בריאות תקינה, הנו טיפוח הדאן טיין וממנו טיפוח הגוף כולו. הדאן טיין כמקור אנרגיה, שימש גם את אומני הלחימה הסיניים, לאיסוף והוצאת אנרגיה לפי צורכיהם. בתרבות היפנית, תנועת הגוף כולו בנויה סביב מרכז זה כפי שמתבטא ביציבה ובתנועות האגן.
מאמר זה יתמקד בהיבטים הבריאותיים של הדאן טיין, יציע הסבר מדעי*, וילמד תרגיל פשוט אשר יאפשר לכל אחד מאיתנו, כולל ואולי בעיקר לילדים, לחוש את הדאן טיין באופן עצמאי וליהנות מהתועלות הבריאותיות שלו.
למאמר המלא >

ערב קהילה

ביום שלישי ה-15/12, נר חמישי של חנוכה בשעה 20:00, נתכנס לערב קהילה בשיתוף מגזין אדם עולם.
אנא רשמו התאריך ביומנכם. פרטים בהזמנה המצ"ב.

יריד אביב 2010

אנחנו ילדיה של אמא אדמה.
פה חוגגים את חגיה,
שרים את שירה.
מעונה לעונה,
משנה לשנה,
בתנועה אינסופית מעגלית,
נולדים מחדש.

לפני חמש שנים קיבלנו החלטה שגם אצלנו יהיה יריד אביב בדומה לקהילות הוותיקות בארץ, ואנחנו, קהילה צעירה, עם שלושה גנים... מאז עברנו כברת דרך ארוכה וכיום הקהילה שלנו משתרעת על פני חמישה גנים ומסלול בית ספר צומח עם ארבע כיתות ויריד האביב הפך כבר למסורת עם תכנים ופעילויות מהנות.
בעוד מספר ימים, מייד לאחר היום הקצר בשנה, תחל העבודה!
כל מה שצריך לדעת על ההכנות ליריד >

הרצאות וחוגים

  • ממשיכים בסדרת הרצאות על התפתחות אישית על פי מדע הרוח האנתרופוסופי. מועבר על ידי אורנה בן דור
  • סדנת סלים סדנת סלים למתחילים נפתחת בקרוב (זו כבר הסדנה השלישית); סדנת מתקדמים (סל שני) תפתח ב- 20/12
  • סדנאות ליבוד עם נטע אשוח מהרדוף מומחית לליבוד רטוב ועבודה עם צמר בכלל
  • סדנת בובות ברוח האנתרופוסופיה

פרטים על הסדנאות והחוגים באתר: http://www.antro.org.il/

חדש באתר!

רשימת בעלי עסקים מתוך הקהילה http://www.antro.org.il/links/ourlist.html
למי שמעוניין להצטרף ניתן לשלוח מייל לרקפת brakefet@nana10.co.il
בקרוב נפרסם רשימת מומלצים של הקהילה: במידה ואתם רוצים להמליץ על רופאים, נגרים, מסעדות אנא שלחו לרקפת מייל brakefet@nana10.co.il