כיתה א'

מאת: איריס פסלר

"........פזאל הביטה בשמיים, בכוכבים המנצנצים במרום. לבה הרגיש כי יש משהו שונה בשמיים הערב. היא שמעה קול לוחש, אך למרות שהתבוננה סביב לא ראתה איש. שוב הביטה בכוכבים המפוזרים בשמיים, כוכבים שהיו חבריה הטובים, לפתע הבחינה כי כוכב הקולות והצלילים מתחיל לשקוע. הכוכב ירד מטה מטה, לאט לאט, לכיוון האדמה. היא שוב שמעה קול לוחש, שאמר לה:

"ילדתי, אל הדרך צאי,
את ליבך אומץ מלאי,
עקבי אחר האור המנצנץ
את עזרתך הוא מבקש..."

 כך יצאה אל הדרך פזאל, לאחר שהרוח נשקה לה, עטפה אותה ומילאה אותה באומץ, ביטחון ושלווה.
פזאל יצאה למסע ארוך כדי לראות מה מסמן לה כוכב הצלילים והקולות, איזו עזרה הוא מבקש?
לאחר מכן חברו אליה שיראל, עזאל וטוהר לב.

 ביחד עם חבורת הילדים, גם אנו - ילדי כיתה א', יצאנו למסע משותף. מילאנו את ליבנו אומץ, ביטחון ושלווה, שילבנו ידיים והתחלנו לגלות את הקווים הישרים והמעוגלים שיש בעולמנו. הכוכב הנופל לימד אותנו מהו קו ישר שיורד למטה. הרוח הטובה לימדה אותנו על הקו המעוגל, וכן הלאה.

באותה תקופה גם למדנו כיצד מצביעים, כיצד קמים, כיצד מתיישבים, כיצד לומדים ועובדים ביחד במעגל, מדקלמים ושרים כאיש אחד.
 
חבורת הילדים מהסיפור המשיכה לעזור למלך להתמודד נגד התעלולים של המכשף שקקן, שבכל תקופה חומד ומשתוקק לקחת משהו מהממלכה. בתקופת רישום צורות, למשל, הוא חמס את כל קולות הממלכה!

הילדים קיבלו מגילת סתרים מהמלך, ויצאו לדרך כדי לפענח את הסימנים שהיו בה. האיכר לימד אותם את הסימן הראשון, את האות "אלף". הלווייתן לקח את הילדים אל מצולות הים, למפגש חשוב עם מלך הים, ולימד אותם את האות "למד". בכל חלק של המסע הם למדו משהו חדש.

הילדים הלכו, צעדו ואפילו קפצו את האותיות. הם כתבו את האותיות באוויר עם הלשון, לפעמים אפילו עם המרפק . יום אחד, המכחולים, המספריים, הקוביות, העדשים ועוד חפצים שהיו בכיתה קיבלו חיים משל עצמם, ורצפת הכיתה קושטה בהמון אותיות שמחות ועליזות. למדנו גם לשמוע צליל, למצוא מילה שבה נמצא אותו צליל, ולכתוב את האות במחברת ממש בתוך פס קרן השמש.
 
בימים אלו התחלנו גם ללמוד חשבון, הילדים צועדים וסופרים ומנסים להעיר את משפחת הגמדים, שחיה ממש מתחת לכיתה במערה קטנה. הם קוראים להם לבוא ללמוד חשבון ביחד איתנו. אני בטוחה שהגמדים יצטרפו אלינו ממש בימים הקרובים..
 
שלושים ושניים הילדים החמודים שהגיעו משלושה גני ולדורף שונים, ועוד מעט ילדים שבאו מגנים רגילים - הפכו לכיתה אחת שמחה, שאוהבת ללמוד ומחכה בציפייה ברוכה לבאות. בנוסף לשיעורי הבוקר, שבהם נלמד לפרקים עברית, חשבון ורישום צורות, הילדים לומדים אנגלית, ערבית, אוריתמיה, מוסיקה, צבעי מים ומלאכה. בכל מקצוע, מפגיש המורה בין הילדים לתכני הלימוד בצורה חווייתית ועשירה.
אחת לשבוע אנו יוצאים לטיול ליער הקסום, שבו הילדים מגלים את השבלולים והחגבים, או מטפסים על העצים.
 
לקראת חנוכה נשיר ונדקלם משירי החג. נכין קישוטים ונסיים בחגיגת חנוכה - חגיגה ראשונה של כיתה א' ככיתה!

 לחנך כיתה א' זה אתגר גדול מאוד, אחד הדברים החשובים שעשיתי בחיי. להוביל כיתה מחד, ומאידך לדאוג לכל ילד בנפרד, זו משימה גדולה ואני לומדת אותה יום-יום. כולי תקווה שחדוות הלמידה בכיתה תמשיך ושאצליח למצוא את השילוב בין הובלת הכיתה לעבודה האישית עם כל ילד וילד. אני מקווה שהכיתה תמשיך להתחזק, לא רק בעבודה המשותפת אלא גם בפן החברתי, שילדים ירגישו שייכים לכיתה ויאהבו אחד את השני.
 
לשמחתי, יש סביבי הרבה אנשים טובים, שעוזרים לי: המשפחות הנפלאות של הכיתה (סוזן המושלת ביד רמה), המתגייסות לכל בקשת עזרה; משפחתי שלי, שתומכת בי בשינון הדקלומים (תודה מעיין) ובחיבור שירים ומנגינות פנטטוניות (חן חן אלקנה), וכמובן צוות המורים והמלווה הפדגוגית המחבקים אותי כל יום, פיזית ונפשית. תודה לכם!
 
בברכת חג אורים שמח,
איריס פרסלר


לצפייה בתמונות ממסיבת החנוכה של כיתא א'

Comments