הדאן טיין – מרכז האנרגיה של הגוף

הדאן טיין (או טאן טיין), מוכר על ידי הסינים והיפנים מזה אלפי שנים כמרכז האנרגיה של הגוף. בתרבות המזרח, חלק בלתי נפרד משמירה על בריאות תקינה, הנו טיפוח הדאן טיין וממנו טיפוח הגוף כולו. הדאן טיין כמקור אנרגיה, שימש גם את אומני הלחימה הסיניים, לאיסוף והוצאת אנרגיה לפי צורכיהם. בתרבות היפנית, תנועת הגוף כולו בנויה סביב מרכז זה כפי שמתבטא ביציבה ובתנועות האגן.

מאמר זה יתמקד בהיבטים הבריאותיים של הדאן טיין, יציע הסבר מדעי*,  וילמד תרגיל פשוט אשר יאפשר לכל אחד מאיתנו, כולל ואולי בעיקר לילדים, לחוש את הדאן טיין באופן עצמאי וליהנות מהתועלות הבריאותיות שלו.

ההיבטים הבריאותיים של הדאן טיין
מדיטציה בתרבות הסינית, בין אם נייחת ובין אם בתנועה (כמו טאי-צ'י), מתבססת במקרים רבים על הפעלת מרכז האנרגיה ושאיבה ממנו. לעוסק בפעילות זו צפויים יתרונות גופניים ונפשיים רבים: רוגע, האצת ההחלמה ממחלות ופציעות, ריכוז גבוה, התגברות על קור (עד כדי ישיבה ממושכת במי קרח), מודעות עצמית גבוהה, עוצמה מוגברת, ערנות והתאוששות מנטלית ועוד ועוד.
בני תרבות המזרח, מקבלים את המסורת והנחיותיה כפי שהן, ללא צורך בהוכחות ופרשנות. עבורנו בני המערב, קשה לקבל "אמונות" בלתי מוסברות, מסיבות תרבותיות שונות. לצורך כך, נועדה הפסקה הבאה, לנסות ולהפיג את המיסטיות, ולעגנה במושגים המוכרים לכולנו.

הדאן טיין וגוף האדם – הצעה להסבר מדעי
הדאן טיין ממוקם אצבעות ספורות מתחת לטבור, וכחמש אצבעות לעומקו. אצל כל אדם המיקום מעט שונה, כך שאין טעם לנסות ולהשוות. גם אין גודל מוגדר לדאן טיין, כיוון שאינו איבר פיזי. מיקומו נקבע על פי תחושת חום עז פועם במרכז הבטן, חום שהולך ומתרחב ומתפשט בהדרגה.
פעימת החום נותנת את הרמז הראשון באשר לאופיו של הדאן טיין, זהו מרכז של זרימת דם, וברמתה הבסיסית, האנרגיה האגורה בו מתבססת על הדינמיקה של זרימת דם. חשיבותו של מרכז זרימה זה הנו באיברים דרכם עובר הדם. כולנו מכירים את הלב, המחולל את הזרימה, ואת הריאות המחמצנות את הדם, אך נשימה לריאות נחשבת על פי הסינים נשימה "ריקה", בעוד "נשימה לטבור", נחשבת נשימה "מלאה".
מדוע? כיוון שכל הדם בגופנו עובר דרך המעי וממנו עובר כולו לכבד, ומשם מתפצל ליתר איברי הגוף הפנימיים – כליות, לבלב, אדרנלים, טחול ויתר הבלוטות. יחדיו הם מזינים את הדם בכל החומרים הנחוצים לגוף - לקיומו, לבנייתו, להבראתו ולשיקומו: פחמנים לאנרגיה, מינרלים ויטמינים וחלבונים, אנזימים והורמונים, מווסתים ומייצבים (אינסולין), נוגדנים ואת כל הנחוץ לייצור תאים לבנים (במח העצם כמובן).
זו הרמה השנייה של אנרגיה הגלומה בדאן טיין. שיפור זרימת הדם לאיברים הפנימיים, מאפשרת להימנע ממחלות, להאיץ את ההחלמה, לאושש את המוח, לחדד את הקישורים המנטליים, ולתת זריקה של כוח ומרץ.
הרמה השלישית, עוסקת בזרמים חשמליים. כאלה הנובעים מזרימת הדם עצמה (מטענים חשמליים בתנועה יוצרים זרם כידוע), כאלה הנובעים מפעילות עצבית, וכאלה הנובעים ממקורות החיצוניים לנו. רבים מכירים את הדיקור הסיני, המתבסס על אזורים בעלי מוליכות נמוכה, כדי להשפיע לטובה על הגוף דרך המרידיאנים (צ'קרות במינוח עממי יותר) – ערוצים בעלי מוליכות גבוהה. אין צורך להעמיק לרובד זה, כיוון שהתוצר של רמה זו נובע כמעט מאליו, כאשר עוסקים בטיפוח הדאן טיין ברמה הנמוכה יותר.

תרגיל פשוט לטיפוח הדאן טיין ("מדיטציה")
כעת משהבנו את חשיבות הדאן טיין, מה עושים כדי לטפח אותו. התרגיל שיתואר מתאים גם לילדים, ונוסה בהצלחה עם ילד בן חמש שחווה את התוצאות באופן מיידי, דבר שלמבוגר מערבי עשוי לקחת חודשים (כי פשוט צריך להתנער מהסקפטיות,  ולשחרר).
יש לשכב על הגב, על מזרן נוח ותומך עם ידיים מונחות בצידי הגוף. כעת יש לנשום עמוק ולאט, אך ללא מאמץ ולנפח את הבטן התחתונה בכל נשימה. יש לנשום עמוק יותר ויותר, ולהרגיש את הבטן מתמלאת ונמתחת. התופעות שיתחילו להופיע, לא לפי סדר, הן הרגשה של דופק בבטן, חום בכפות הידיים, וחום בבטן התחתונה. בהמשך (דקות, שבועות או חודשים), החום יהפוך לעז – כדור אש בבטן, ומשם התפשטות של גלי חום לאזורים אחרים בגוף. אחרי תרגול שעיקרו דמיון מודרך, אפשר לשלוט ולכוון את ההתפשטות לאיבר הרצוי. תופעות של רגליים קפואות בחורף, ידיים קרות תמיד, וכאבי מפרקים יחלפו ללא שוב – מניסיון אישי ושל חברים. התחלה של צינון ? להישכב ולהתכוון לצוואר ולחלל האף. חלק נרדמים תוך מספר דקות, וגם זו ברכה לזקוקים לדרך להירגע.

לסיום בנימה אישית. לקח לי חודשים ארוכים של לעג ונוקשות ל"גלות" את הדאן טיין שלי. לבני בן ה 5 לקח דקות ספורות בלבד. הוא מעדיף לעשות זאת שוכב עלי, ושנינו נושמים בתיאום. תוך דקות, הוא מזיע כולו בבטן ובגב, ללא קשר לטמפרטורת החדר, ומדווח על חום עז בבטנו. כל העניין מאוד מצחיק אותו. כבר בשביל החיבוק והצחוק היה כדאי.

על הכותב: יואב, נשוי לאוסנת ואב לליעד מגן שקמה, ולאופק הקטן,
דאן 2 בקונג פו, עוסק 20 שנה באומנויות לחימה סיניות ונגזרותיהן לרפואה, מהנדס במקצועו.

*ללא תוקף מחקרי